DESERY

Desery są jak wisienka na torcie: podsumowaniem posiłku. Każdy z nich jest bardzo kaloryczny, ale przecież nie objadamy się nimi, tylko degustujemy. Poza tym zdrowiej jest zjeść nawet najbardziej kaloryczny deser zrobiony przez nas, niż owocowe jogurty i batoniki nasycone szkodliwą chemią.  
TIRAMISU Z GRUSZKAMI I CZEKOLADĄ
Dzięki Ci Panie za tiramisu w każdej postaci :) Uwielbiam ten  deser i nie mam żadnych wyrzutów sumienia po jego zjedzeniu :)
SKŁADNIKI: 3 jaja, 250 g mascarpone, 200 g czarnej czekolady, 200 g biszkoptów dla dzieci w kształcie łyżeczek, 3 gruszki, 4 łyżki cukru, 20 cl płynnej śmietanki, 25 cl mocnej kawy. 
PRZYGOTOWANIE: Obrać gruszki i pociąć na małe kostki. Żółtka ubić z cukrem aż masa będzie biała. Białka ubić na sztywną pianę. Do żółtek dodać mascarpone. Dodać delikatnie pianę z białek i kawałki gruszek. Podgrzać czekoladę aż się roztopi, dodać śmietankę i zamieszać, aż masa będzie gładka. Na dnie pucharków ułożyć biszkopty dobrze nasączone kawą, na to kłaść cienką warstwę masy czekoladowej i na to mascarpone  gruszkami. Przed podaniem schłodzić w lodówce przez 2 godz.
SMAŻONY BUDYŃ Z CZĄSTKAMI POMARAŃCZY 
Jadłam ten deser w Hiszpanii bardzo mi smakował. Nie wiem, czy podany tu przepis jest poprawny, ale smak udało mi się odtworzyć.
SKŁADNIKI: 4 pomarańcze., 1 paczka budyniu śmietankowego, 400ml mleka, 120g cukru, 2 jaja, 2 łyżki bułki tartej, 50g masła, 2 łyżki oleju, 1 łyżeczka cynamonu.
PRZYGOTOWANIE: Ugotować budyń jak w przepisie na opakowaniu z mlekiem i 80 dag cukru. Wylać go na płaską formę do ciasta. Wstawić do lodówki na ok. 2 godz. Kroić nożem maczanym w wodzie na kwadraty 3x3cm, obtaczać w jajku i bułce wymieszanej z cynamonem. Smażyć na mocno rozgrzanym oleju z masłem i układać na półmisku. Wyfiletowane cząstki pomarańczy (wycięte ostrym nożem z błonek) podsmażyć lekko w pozostałym oleju, wykładać na budyń i podawać. Budyń oczywiście można zrobić samemu, będzie zdrowszy:) 
KUTIA
Cały rok czekam na ten przysmak :) Nie ma dla mnie Bożego Narodzenia bez kutii tak jak nie czułabym w pełni świąt Wielkiej Nocy bez sernika mojej mamusi i nie zamieniłabym jej na żaden inny deser bożonarodzeniowy. We wszystkich przepisach dodaje się mleko, ale moja mamusia poradziła, żeby zamiast mleka dodawać śmietanę, bo wtedy kutia nie skwaśnieje chociaż i tak znikała zawsze bardzo szybko więc mleko nie zdążyłoby skwaśnieć :)
SKŁADNIKI: 2 szkl. maku, 50dag pszenicy lub pęczaku, 2 szkl. śmietany, ½ szkl miodu, 1 paczka cukru waniliowego, ½ szkl cukru, 1 szkl rodzynek, ¾ szkl posiekanych orzechów włoskich, ¾ szkl posiekanych migdałów, 3 łyżki posiekanej kandyzowanej skórki pomarańczowej, można dodać jeszcze inne bakalie: orzechy laskowe, kandyzowaną papaję, kandyzowany ananas, morele, wędzone śliwki, … kandyzowana andżelika do dekoracji lub kandyzowane zielone liście pora.
PRZYGOTOWANIE: Przepłukany mak, zalewamy wrzącym mlekiem, gotujemy ok. 30 min na wolnym ogniu mieszając od czasu  do  czasu. Gdy wystygnie odsączamy i przepuszczamy raz przez maszynkę do maku lub 3 razy przez maszynkę do mielenia mięsa z drobnymi oczkami. Można oczywiście kupić puszkę zmielonego maku do makowca, tylko trzeba uważać na składniki, żeby nie było chemii. Pszenicę  lub pęczak gotujemy w dużej wodzie i odsączamy gorące. Rodzynki moczymy w gorącej wodzie i odsączamy jak staną się miękkie, siekamy. Cukier gotujemy w 100ml wody aż zrobi się syrop, dodajemy cukier waniliowy. Łączymy wszystkie składniki. Podajemy w szklanej lub kryształowej salaterce udekorowane z wierzchu całymi bakaliami. 
 MOCZKA
Mało popularny deser wart przygotowania, bo jest bardzo smaczny…
SKŁADNIKI: 1l wody, ½ l kompotu z agrestu lub śliwek, 20 dag rodzynek, woreczek słupków z migdałów (ok 10dag), 10dag suszonych moreli, 10dag wędzonych śliwek, 10dag orzechów włoskich, tabliczka czekolady deserowej, 10dag pienika, sok z cytryny, płatki migdałów do dekoracji.
PRZYGOTOWANIE: Pokrojony w kostkę piernik zalać zimną wodą a gdy wsiąknie wodę miksujemy na jednolita masę i podgrzewamy cały czas mieszając. Morele i śliwki kroimy w paseczki, siekamy orzechy i wrzucamy z migdałami do masy piernikowej. Wlewamy kompot bez owoców i zagotowujemy. Owoce  kompotu przecieramy przez sito i dodajemy do masy piernikowej. Dodajemy kawałki czekolady. Cały czas mieszamy, żeby nie przypalić. Gdy się zagotuje doprawiamy cukrem, sokiem z cytryny, bo ma być słodko-kwaśne. Deser podajemy schłodzony i posypany płatkami migdałowymi. 
BANANY ZAPIEKANE Z MIGDAŁAMI 
Nie widzę nic złego w uczeniu się od najlepszych, złe jest udawanie, że dzieło innych jest nasze... Przepis pochodzi z portalu www.cuisineAZ.com
SKŁADNIKI: 6 bananów, 50g płatków z migdałów, 70g wiórków kokosowych, 2 torebki cukru pudru, sok z 1 cytryny, szczypta soli.
PRZYGOTOWANIE: Wyciąć z foli aluminiowej 6 dużych kawałków i 6 kawałków z papieru do pieczenia. Na jeden talerz wysypać cukier waniliowy, na drugi wiórki kokosowe. Obrane banany skropić sokiem z cytryny, obtoczyć w cukrze waniliowym i wiórkach kokosu. Ułożyć banany po środku papieru ułożonego na folii. Posypać pozostałymi wiórkami kokosowymi i cukrem waniliowym, odrobinę posolić. Zamknąć banany w papierze szczelnie owiniętym folią. Zapiekać na rozgrzanym grillu lub w piekarniku w temp.150C przez 15 min. W tym czasie podsmażyć płatki z migdałów na patelni bez tłuszczu. Banany podawać posypane zrumienionymi płatkami migdałowymi.
MUS Z BIAŁEJ CZEKOLADY
Ten deser jest nieziemsko dobry, ale koszmarnie kaloryczny. Dwie kopiate łyżki tego musu to prawie 580kcal, czyli prawie połowa dziennej porcji. No cóż, czasem trzeba też zgrzeszyć …:)
SKŁADNIKI: 2 żółtka, szczypta cynamonu, 50g masła, 200g białej czekolady, 100g białej czekolady z chrupkami, 1 łyżka soku z cytryny, 150g śmietanki kremówki,
SOS: ½ kg wydrylowanych wiśni, lub truskawek, jagód, malin, … mogą być mrożone poza sezonem, 70g cukru żelującego.
PRZYGOTOWANIE: Żółtka, cynamon i sok z cytryny utrzeć na pianę. Masło i białą czekoladę roztopić i połączyć z masą jajeczną. Schłodzić w lodówce. Białą czekoladę z chrupkami posiekać nożem na małe kawałki. Ubić kremówkę i połączyć wszystko. Można część kruszu czekoladowego zostawić do ozdoby. Wstawić na noc do lodówki. Owoce dobrze zmiksować na mus, podgrzać z cukrem żelującym. Jeżeli owoce są świeże, to można kilka zostawić do dekoracji. Schłodzić. Nakładać porcje czekolady do pucharków lub na talerzyki deserowe, posypać kruszem czekoladowym, polać sosem i udekorować owocami.
LEGUMINA CZEKOLADOWA
Deser jest trochę pracochłonny, jak każda legumina, ale jest smaczny, sprawdzony i zawsze się udaje.
SKŁADNIKI: szkl. mleka, 4 jaja, ½ kostki masła, 1/3 szkl. cukru, 60g zmielonych migdałów, 50g mąki, szczypta soli, kieliszek brandy, 50g kakao, 50g czekolady w proszku, 50g płatków migdałów, 100g suszonych moreli lub kostki kandyzowanych owoców. Łyżka kruszu orzechowego do posypania formy.
PRZYGOTOWANIE: Formę kominową posmarować masłem, posypać orzechami i schłodzić w lodówce. Płatki migdałów uprażyć na złoto na suchej patelni. Do stopionego masła dodać najpierw mąkę, potem podgrzane mleko i zagotować mieszając cały czas. Dodawać po kolei żółtka. Poszatkowane morele zagotować w brandy tak długo, aż wchłoną alkohol. Nagrzać piekarnik do 175C i wstawić na dole blachę napełnioną wodą. Białka ubić na sztywną pianę, utrwalić cukrem. Do masy dodać zmielone migdały, 2/3  uprażonych migdałów, 2/3 moreli, czekoladę w proszku, kakao, wymieszać, dodać pianę z białek, delikatnie zamieszać i wlać do oziębionej formy. Formę wstawić do blachy z wodą tak, by woda sięgała do 2/3 wysokości formy. Gotować w piekarniku 60 min. Chłodzić w otwartym piekarniku na siatce lekko wysuniętej do przodu. Wyłożyć na półmisek do góry dnem. Dookoła wysypać morele i migdały. Podawać z sosem waniliowym.
TALARKI CZEKOLADOWE
Przepis awaryjny, gdy mają przyjść niezapowiedziani  goście i nie mamy nic do kawy. W ciągu 2 godzi ciasteczka będą gotowe. Aby kuwertura czekoladowa była ładna i błyszcząca trzeba ją topić dwukrotnie w wodzie o temp. ok. 35C.
SKŁADNIKI: 150g płatków migdałów, 100g płatków owsianych, 100g płatków kukurydzianych, po 100g polewy czekoladowej: mlecznej, białej i gorzkiej lub deserowej.
PRZYGOTOWANIE: Płatki migdałowe lekko rozdrobnić i ozłocić na suchej patelni. Płatku kukurydziane pokruszyć lekko, wymieszać z owsianymi i migdałami. Każdą z polew czekoladowych topimy w wodnej kąpieli i odstawiamy do zastygnięcia, po czym znowu topimy i każdą łączymy oddzielnie z płatkami. Na natłuszczony pergamin kładziemy foremki okrągłe do wycinania ciastek (mogą być w innych kształtach też) i każdą nich napełniamy 2 łyżkami masy i pozostawiamy do zastygnięcia w chłodne miejsce, ale nie do lodówki. Można zrobić większą ilość na zapas i przechować w blaszanym pudełku.
PRALINKI Z SUSZONYCH OWOCÓW
Zamiast kupować rodzynki i śliwki w czekoladzie, które mają w sobie chemię, sami możemy zrobić swoje owocowe pralinki.
SKŁADNIKI: po 150g kuwertury mlecznej, deserowej i białej. ½ mieszanych owoców suszonych, 50g posiekanych orzechów, 50g wiórków czekoladowych.
PRZYGOTOWANIE: Kuwertury stopić oddzielnie w kąpieli wodnej, odstawić do zastygnięcia i znowu stopić. Owoce możemy zanurzać w całości lub połowie. Układać na siatce położonej na pergaminie, bo będzie kapać i posypać orzeszkami i wiórkami czekoladowymi. Pozostawić do zastygnięcia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz